Siirry suoraan sisältöön

Sydänsuomessa

Arjen kauneutta ja elämän veikeyttä ­- Marjaanan tarina

Marjaana Niskasen Työhuone & Puoti löytyvät Viitasaaren Haapasaarentieltä. Nyt on tarkoitus selvittää, miksi yritys on sijoittunut juuri Viitasaarelle ja, miten Marjaanasta tuli käsityöläinen sekä yrittäjä.

Puoti taustalla, omistaja edessä

Marjaana on kotoisin Viitasaaren Kymönkosken kylästä, joka sijaitsee 25 kilometrin päässä Viitasaaren keskustasta. Lukion jälkeen Marjaana on asunut myös muualla, mutta tämän vuoden alkupuolella tuntui tärkeältä muuttaa takaisin synnyinseudulle, samalla myös yritys siirtyi Viitasaarelle. Hän on valmistunut tekstiiliartesaaniksi 10 vuotta sitten, sitä ennen hän kävi mm. kädentaitajien työpajakurssin.

”Käsillä tekeminen ja siitä nauttiminen on tietyllä tapaa kulkenut matkassani aina. Tuotteiden suunnittelu ja valmistaminen ammattina paljastui kuitenkin osaksi elämää yllättäen. Opintojen alkuvaiheista lähtien kankaanpainanta sekä kuviosuunnittelu ovat temmanneet minut matkaansa ja tuoneet tähän hetkeen, siitäkin huolimatta, että ala ei ole helppo ja tulojen saanti tästä on aina epävarmaa. Opintojen aikana vahvistui ajatus, että tätä työtä haluaa tehdä yrittäjämäisesti. Yrittäjyyteen olen saanut eväitä opinnoista, mutta myös menneiltä poluilta”: Marjaana kertoo.

Aluksi Marjaana valmisti tuotteitaan osuuskunnan jäsenenä, mutta oman yrityksen perustaminen tuli ajankohtaiseksi 2017. Kankaanpainantatuotteiden lisäksi puodissa on myynnissä erilaisia vanerituotteita, joissa toistuvat Marjaanan suunnittelemat kuosit ja tarinat. Tekstiilituotteet Marjaana painaa ja ompelee itse, mutta vanerituotteet valmistaa toinen toimija Marjaanan suunnitelmien pohjalta. Ideat tuotteiden kuoseihin saavat alkunsa valokuvauksesta, jonka avulla taltioidaan ja havainnoidaan maailmaa yhdistäen tietynlaista arkipäiväisyyttä ja arjen kauneutta. Marjaana Niskasen eläinkuosiset kattaustuotteet palkittiinkin Vuoden Käsityötuote 2025 palkinnolla. Palkintoa perusteltiin näin: ”Marjaanan aiheita yhdistää tietynlainen arkipäiväisyys ja arjen kauneus. Ne tuovat käyttäjilleen pitkäkestoista iloa niin arjen kuin juhlankin keskelle ajattomalla designillaan. Kuosien mukana kulkevat myös pienet tarinat ja ihanat nimet, kuten Mua muikuttaa ja Lempeä lehmä” (Suomen Käsityöyrittäjät SKYT ry).

Kesällä avautuneessa puodissa on myös myynnissä muidenkin kädentaitajien tuotteita. Marjaana haluaa siten tukea yrittäjiä, joilla on sama arvomaailma. Puoti on hyvin löydetty ja asiakaspalvelu tuo työpäivää uuden ulottuvuuden. Asiakaskunta on laajaa kesäasukkaista, lahjaideoiden etsijöihin.

Kysymykseen, mikä on yrittäjyydessä parasta, sai Marjaanan vähän mietteliääksi. Pienen pohdinnan jälkeen hän kuvasi: ”Yrittäjänä on mahdollista toteuttaa omia ideoitaan rohkeammin kuin palkkatyössä ja samaan aikaan on pienemmät paineet siitä, että toteutuuko jonkun toisen odotukset. Yrittäjyys antaa myös mahdollisuuden toimia laaja-alaisesti, monipuolisesti ja voi reagoida nopeasti erilaisiin tilanteisiin. Viitasaarella yrittäjyys on hyvin ihmisläheistä, sillä aina löytyy joku ihminen, joka voi auttaa. En usko, että yrittäjänä saisin jossain isommassa kaupungissa samanlaista tukea ”.

Kun kysytään, mikä täällä Viitasaarella asumisessa ja elämisessä on parasta, Marjaana vastaa: ”Se on semmoinen perinteinen meininki ihmisten kohtaamisissa, kun kohdataan kasvokkain ja käydään myös kylässä. Luonto ja sen läheisyys on tärkeää, kuten täältä puodistakin avautuva järvinäkymä ja tietynlainen elämän helppous ja yksinkertaisuus. Liikkuminen ei aiheuta stressiä, vaikka on pitkät välimatkat, koskaan ei ole ruuhkia”.

EU:n osarahoittama -Ammattilaisia Sydänsuomeen

Logo Euroopan unionin osarahoittama.