Omistajanvaihdoksista puhutaan usein haasteena. Todellisuudessa ne voivat olla yksi maaseudun suurimmista kasvumahdollisuuksista.
Suomessa tuhannet yritykset etsivät lähivuosina jatkajaa. Samalla yhä useampi pohtii yrittäjyyttä, alanvaihtoa tai uudenlaista elämäntapaa. Näiden kahden ilmiön yhdistäminen voisi synnyttää merkittävää uutta elinvoimaa erityisesti maaseutukuntiin.
YrityskaupaKS – myyntikuntoa ja ostopolkuja Keski-Suomeen omistajanvaihdoshankkeen aikana kävi selväksi, että ostajia on enemmän kuin usein ajatellaan. He eivät kuitenkaan löydä yrityksiä riittävän helposti, eivätkä yritykset osaa tehdä itseään näkyviksi mahdollisille jatkajille.
Moni yritys on usein tuonut yrittäjälle usein hyvänkin toimeentulon ja on toiminut vuosia tai vuosikymmeniä kannattavasti, mutta yrittäjän eläköitymisen myötä liiketoiminnan kehittäminen pysähtyy vähitellen. Kun omistajanvaihdokseen ei valmistauduta ajoissa, yrityksen arvo voi heiketä nopeasti. Myös vuosien aikana kertynyt osaaminen, asiakassuhteet ja verkostot ovat vaarassa kadota.
Haasteena on myös yrityskauppoihin liittyvä kulttuuri. Monessa pienyrityksessä yritystoiminta nähdään henkilökohtaisena työnä eikä siirrettävänä liiketoimintana. Siksi omistajanvaihdoksesta keskustellaan usein vasta aivan liian myöhään. Yrityksen myymistä ei aina nähdä luonnollisena osana yrityksen elinkaarta.
YrityskaupaKS-hankkeessa tähän haasteeseen vastattiin kehittämällä uusia toimintamalleja yrittäjien, ostajien ja kuntien tueksi. Yrityksille rakennettiin myyntikunnon arviointityökalu sekä 5-osainen myyntikuntokoulutus ja yritysostajille toteutettiin verkkokoulutus, jonka avulla yritysostamisen kynnystä pyrittiin madaltamaan.
Keskeiseksi avaukseksi nousi Restartup-hautomomalli, jossa yritysostamisesta kiinnostuneet saivat käytännön tietoa, verkostoja ja sparrausta. Malli osoitti, että yritysoston ympärille voidaan rakentaa yhteisöllinen ja matalan kynnyksen polku. Erityisesti maaseutukunnissa toimintamalli tarjoaa mahdollisuuden houkutella uusia yrittäjiä alueelle ilman, että liiketoimintaa tarvitsee rakentaa alusta asti.
Hankkeessa kehitettiin myös kuntien välistä yhteistyömallia, kartoitettiin digitaalisia toimintamalleja sekä rakennettiin Keski-Suomen omistajanvaihdosfoorumi. Lisäksi koottiin asiantuntijapankki tukemaan yrittäjiä että maakunnan yrittäjyyden, rahoituksen sekä yrityskaupan asiantuntijoita omistajanvaihdoksen eri vaiheissa. Hankkeen aikana syntyneet työkalut, toimintamallit, koulutusmateriaalit, kuntamalli sekä muut kehitetyt ratkaisut on koottu sekä Sydänsuomessa että Keski-Suomen Yrittäjien omistajanvaihdospalveluiden verkkosivustolle, josta ne ovat yrittäjien, kuntien, yrityskehittäjien ja asiantuntijoiden hyödynnettävissä myös hankkeen jälkeen. Sivusto tarjoaa tietoa niin yrityksen myyjille, ostajille, kuntatoimijoille kuin omistajanvaihdosasiantuntijoillekin.
Verkkosivustolta löytyy muun muassa yrityksen ostajan verkkokoulutus, Restartup-hautomomalli, kuntien omistajanvaihdosmalli, asiantuntijaverkosto sekä käytännön työkaluja omistajanvaihdosten suunnitteluun ja toteuttamiseen.
Tärkeä havainto YrityskaupaKS-hankkeen aikana oli, että omistajanvaihdostyö tarvitsee jatkuvaa näkyvyyttä. Ostajia ja myyjiä pitää tavoittaa säännöllisesti, ja omistajanvaihdoksista tulee puhua luonnollisena osana yrityksen elinkaarta. Digitaaliset kampanjat, neuvontapalvelut ja sähköiset työkalut ovat tehokkaita, mutta niiden rinnalle tarvitaan myös kohtaamisia, verkostoja ja henkilökohtaista sparrausta.
Tulevaisuudessa kunnissa tulisi rakentaa yhteisiä omistajanvaihdosstrategioita, vahvistaa yhteistä brändityötä ja jatkaa aktiivista viestintää. Yrittäjiä olisi tärkeää kontaktoida säännöllisesti jo vuosia ennen mahdollista eläköitymistä, jotta jatkajavaihtoehtoja voidaan pohtia ajoissa.
Samalla Restartup-ajattelua tulisi juurruttaa osaksi kuntien elinvoimatyötä. Yrityksen ostaminen pitäisi nähdä yhtä luontevana yrittäjyyden muotona kuin uuden yrityksen perustaminen. Keski-Suomen omistajanvaihdosfoorumin toiminnan jatkuvuudesta huolehtiminen on yksi tärkeä askel tämän tavoitteen saavuttamisessa.
Omistajanvaihdos ei ole vain yrityskauppa. Se on tapa säilyttää osaaminen, palvelut, työpaikat ja verotulot alueella. Jokaisessa yrityksessä on piilossa ainutlaatuisia verkostoja, hiljaista tietoa, asiakassuhteita, osaamista ja uusia mahdollisuuksia. Kun yritys löytää jatkajan, myös alueen tulevaisuus saa uuden mahdollisuuden.
YrityskaupaKS-hanke on päättynyt 31.5.2026.