Siirry suoraan sisältöön

Sydänsuomessa

Pihtiputaalla juhlitaan 80-vuotista Hevosystäväinseuraa

Kuvassa Evartti, valmentaja Antti Ojanperä ja ohjastaja Santtu Raitala Pihtiputaan Hiekan Hippoksella vuonna 2022.

Pihtipudas tunnetaan niin menestyvistä hevosista, valmentajista kuin ohjastajistaan. Tänä kesänä juhlistettiin paikkakunnan vahvaa raviurheiluperinnettä, kun Pihtiputaan Hevosystäväinseura täytti 80 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi Hiekan Hippoksella järjestettiin kesäravit keskiviikkona 23.7.2025 ja tapahtuma keräsi runsaasti yleisöä.

Vuonna 1945 perustettu seura on tehnyt vuosikymmenten ajan tärkeää työtä paikallisen hevosurheilun hyväksi. Tapahtuman mahdollisti osaltaan Pihtiputaan kunnan 10 000 euron avustus, jonka turvin kunnostettiin muun muassa rata, portit, aitaukset sekä laadittiin historiatauluja.

– Ilman kunnan tukea emme olisi pystyneet järjestämään tämän mittaluokan juhlaravia, kertoo Markku Niemelä, joka on ollut mukana seuran toiminnassa lähes 60 vuoden ajan useissa eri tehtävissä.

Pihtiputaan raviurheilu on viime vuosina noussut valtakunnalliseen tietoisuuteen muun muassa Santtu Raitalan ja Ojanperän tallin menestyksen myötä. Kolminkertainen ravikuningas Evartti asustaa Pihtiputaalla ja edustaa paikallista valmennusosaamista parhaimmillaan. Pihtiputaalla raviurheilu ei ole vain perinne – vaan myös tulevaisuus.

EU:n osarahoittama – Ammattilaisia Sydänsuomeen

Tekstilogo Euroopan unionin osarahoittama